آیا عصبانیت هودی چپان موجه بود؟


آفتاب نیوز :

کهر هودی چوپان از استیج مستر المپیا بار دیگر بحث بی طرفی ورزشکاران ما در هنگام شکست را مطرح کرده است. که ما توطئه داریم و فکر می کنیم که خارجی ها مدام قصد دارند پول ما را بخورند. برخوردی که باعث اعتراض مدام ورزشکاران ما به داور می شود و در صورت باخت ما را وادار به گفتن کلمه بی عدالتی می کند.

در سال های گذشته موارد زیادی بوده است که داوری مسابقات و تصمیمات سازمان های بین المللی علیه ایران و ورزشکاران ایرانی بوده است. در برخی از این موارد رد پای تصمیمات شخصی و سوء استفاده از قانون به چشم می خورد و در مواردی دیگر همه چیز مبنای معتبری داشت. این نشان می دهد که برنامه خاصی برای نابودی ایران یا ورزشکاران ایرانی وجود ندارد و اشتباه و انگیزه های شخصی ناشی از یک سری تصمیمات شخصی بوده است نه یک توطئه جهانی! در بیشتر موارد ورزش ایرانی و ورزشکاران کشورمان از این تصمیمات و اشتباهات سود می بردند.

در مورد هودی چوپان هم اکنون بحث به جایی رسیده که می گویند گرگ ایرانی باید روی صحنه می ماند و رای داوران را اطاعت می کرد، البته همه کارشناسان و بینندگان می گویند حقش سلب شده است. دلیل این رویکرد روشن است، همین سیستم و همان مرحله، خدی چوپان را سال گذشته برنده مسابقات اعلام کرد و طبیعی است که ورزشکاری که در سال موفق می شود، سیستم و سالی را که نگفت، قبول کند. قبول نمی کند!

از سوی دیگر، مخالفان می گویند که تعجبی ندارد که این صحنه با داوران خود گاهی درست رفتار می کند و گاهی نه، و اگر فردی با ورود به مسابقه موافقت کند، دلیلی برای قبول تمام اشتباهات آن وجود ندارد. می شود اعتراض کرد و خودی چوپان هم همین کار را کرد. سوال اینجاست. خط باریک احترام به قوانین رقابت که با اعتراض به فرآیندهای ناعادلانه به آن وارد می شویم کجاست؟ گفتن نظر خودمان به معنای زیر سوال بردن نظر چوپان نیست.

به طور کلی مستر المپیا و سایر مسابقات مشابه مسابقاتی هستند که در نهایت به رای داوران بستگی دارد. مستر المپیا مانند یک بازی فوتبال نیست که در آن داور با عبور از توپ گل بزند. برخی می گویند احترام به مخاطب، سایر شرکت کنندگان و به طور کلی مسابقه، ایجاب می کند که ورزشکاران از چنین رفتاری خودداری کنند و در هر شرایطی از نتایج تبعیت کنند. برخی دیگر می گویند که تسلیم شدن در هر شرایطی بی احترامی به ورزش است.

ناگفته نماند که اعمال چنین رفتاری فقط در مورد ورزشکاران ایرانی صحیح نیست. بارها تکرار شده که ورزشکاران رشته های مختلف از ملیت های مختلف عصبانی شده، به تصمیم داوران بی احترامی کرده و فضا را متشنج کرده اند. همین سال گذشته در جام جهانی شاهد بودیم که در دیدار پرتغال و اروگوئه چه اتفاقی افتاد که سوارز و یاران کاوانی با اشتباه علیریزو فغانی شکست خوردند. در پایان فقط می توان گفت گزینه آخر را نمی توان برای رفتار ورزشکاران نوشت. آنها بسته به شرایط و فشاری که در آن لحظه تحت آن قرار دارند سریع تصمیم می گیرند و دقیقاً به همین دلیل نمی توان دید منطقی به شرایط داشت.

Adrienne Daniel

قهوه‌کار بسیار جذاب. دانشجو. محقق سفر. بت نوجوان آینده.

انفجار آنلاین: جذابیت و جذبه این بازی محبوب
کتاب کار دبستان: راهنمایی شگفت‌انگیز برای دانش‌آموزان
Exploring Realtor Canada: Your Ultimate Guide to Real Estate Excellence
Discover Your Dream Home: House with Acreage for Sale
Discover Your Dream Home: House with Acreage for Sale
شرط بندی بازی انفجار: گیمبلینگ امروزی
تماس با ما